Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat.
W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.
System doprowadził do uprzywilejowania kast wyższych w stosunku do kast niższych, które często były wypierane przez osoby z wyższych szczebli kastowych. Przez stulecia małżeństwa międzykastowe były zabronione, a na wsiach kasty żyły przeważnie oddzielnie i nie korzystały wspólnie z udogodnień, takich jak na przykład studnie. Spożywanie wspólnie posiłków z osobami z niższych kasy jest wciąż również uważane za nieczyste, a małeżeństwa między kastami zdarzają się dość rzadko.
System kastowy został wzmocniony przez British Raj, który mianował tylko hindusów z wyższych kast na wyższe stanowiska i stanowiska administracyjne. Jednak w latach dwudziestych XX wieku protesty doprowadziły do wprowadzenia przez administrację kolonialną systemu stanowisk, w ramach którego pewien procent stanowisk rządowych był zarezerwowany dla hindusów z niższych kast.
Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 r., Kraj ten wprowadził przepisy zakazujące dyskryminacji niższych kast i poprawiające ich pozycję społeczno-ekonomiczną. Wprowadzono limity przyjęć na studia i miejsc pracy. W rezultacie niektórzy dalici awansowali na czołowe stanowiska, na przykład BR Ambedkar, który napisał konstytucję Indii, oraz KR Narayanan, który został wybrany na prezydenta w 1997 roku.
Nierówności w ramach systemu nadal istnieją we współczesnych Indiach pomimo działań, które nawet do pewnego stopnia przyczyniły się do wzmocnienia podziałów. W ostatnich czasach pojawiły się również przypadki stosowania przemocy związana z kastami, z czego większość obejmowała ataki na Dalitów. System kastowy jest wykorzystywany przez polityków do pozyskiwania głosów oraz wyborców z poszczególnych kast, co zwiększa wbrew pozorom podziały. Być może system kast przestałby istnieć gdyby nie politycy i ich działania. System kast rozprzestrzenił się również na inne religie w Indiach, gdzie chrześcijanie, muzułmanie, sikhowie i dżiniści stosują podobne formy rozwarstwienia społecznego.
Dobrze wyjaśniony termin kastowości . W końcu skumałem o co chodzi
OdpowiedzUsuń